top of page

ŁUKASZ BORKOWSKI

Łukasz Borkowski (ur. 1991 r.) – Aktor. Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza

w Warszawie (2015), a obecnie wykładowca kierunku aktorstwo tejże uczelni. Uczy interpretacji wiersza.

W 2019 roku otrzymał nagrodę „Arete” za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia oraz Nagrodę ZASP-u „Ale Aktor!” za najlepszą rolę komediową za kreację Piotra w spektaklu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", przyznaną podczas XXIII Festiwalu TALIA w Tarnowie. 

 

Współpracuje z Teatrem Polonia (Minetti. Portret artysty z czasów starości Thomasa Bernharda w reż. Andrzeja Domalika), Teatrem PAPAHEMA (Proces. Rekonstrukcja Tomasza Kaczorowskiego), Teatrem Narodowym w Warszawie (Kordian Juliusza Słowackiego w reż. Jana Englerta, Letnicy Maksyma Gorkiego w reż. Macieja Prusa, Opowieść zimowa Williama Shakespeare’a w reż. Marcina Hycnara). Grał także na scenie Teatru 6. piętro (Bromba w sieci autorstwa i w reż. Macieja Wojtyszki), Teatru Ochoty w Warszawie (roz/CZAROWANIE Grzegorza Staszaka w reż. Anny Wieczur-Bluszcz), Teatru Rampa (Umiłowane w reż. Michała Zdunika), Teatru  Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (Opowieści o zwyczajnym szaleństwie Petra Zelenki), Teatru Komedia (Calliya w reż. Małgorzaty Szabłowskiej) i OPT Gardzienice (Matka odchodzi oraz Świadkowie albo nasza mała stabilizacja Tadeusza Różewicza w reż. Michała Zdunika). Zrealizował kilkadziesiąt słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia, a także spektakle telewizyjne w ramach cyklu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Teatroteka”.

 

Asystent reżysera Kuby Kowalskiego przy spektaklu Hedda Gabler Henryka Ibsena (Teatr Narodowy, 2019) oraz Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa, przy którym pełnił także funkcję współpracownika dramaturgicznego (Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, 2019). 

W 2021 roku został absolwetnetm podyplomowych studiów menedżerów kultury Szkoły Głównej Handlowej.

W latach 2022 – 2025 stypendysta MEiN – stypendium dla wybitnych młodych naukowców.

 

 

IMG_5968a.jpg
bottom of page